Tvorivo naživo

Autor: Lucia Brezovská | 25.7.2013 o 11:10 | (upravené 25.7.2013 o 11:25) Karma článku: 1,72 | Prečítané:  208x

Pamätáte si z detstva, že vaša kreativita a fantázia boli pre vás také samozrejmé ako nevinná detská lož? Naschvál som použila slovo lož, pretože detská fantázia umožňuje vytvoriť napr. imaginárneho kamaráta, ktorý rozbil tanier J. V dospelosti sa predstava imaginárneho kamaráta prieči zdravému rozumu.  

Skúste sa na obyčajnú vec pozrieť z iného hľadiska. Inak, ako ste ju videli doteraz. Možno vyriešite problém, s ktorým ste sa trápili veľmi dlhú dobu.

Po dlhej rutine príde čas, ktorý bude potrebné nahradiť niečím novým, sviežim, tvorivým. Tvorivosť si môže dieťa osvojiť napr. v škole. Škola učí rozvíjať nové myšlienky, hľadať riešenia nových problémov. Tvorivo myslieť je praktická schopnosť, ktorú uplatňujeme v bežnom živote.

Schémy, rutina a naučené vzorce myslenia nám bránia v tvorivom rozlete. Občas sa môžeme vyprovokovať k tomu, aby sme urobili nejakú činnosť inak, novým spôsobom. Zároveň sa nemusíme za to hanbiť a ospravedlňovať sa sami pred sebou.

Myseľ môže byť zablokovaná tak, že nevieme, ako urobiť niečo inak, aby nám to urobilo radosť a posunulo vpred. Stačí si trošku pomôcť.

Napr. - zavrieť oči a počúvať hudbu. Aké obrazy sa nám vynárajú v mysli? Ako by ste ju nazvali? Aké pocity vo vás evokuje?

Alebo premýšľajte nad inciálkami svojho mena. Koľko slov začínajúcich na tie písmená vystihujú vašu osobnosť?

Stále je to problém? Tak si vezmite papier a pero a bez racionálnej kontroly začnite písať, čo vám príde na um. Táto technika sa volá automatický  text a nie je nová. Ide o spontánny proces podvedomia, ktoré necháva voľný priebeh predstavám a nálade. Využívajú ho spisovatelia, ale je to technika na uvoľnenie fantázie a navodenie tvorivej atmosféry, ktorá sa využíva aj na vyučovaní. Zakladateľom tejto metódy je André Breton a teória o automatickom texte viedla k vzniku surrealizmu.

Vybrala som na ukážku automatický text Tristana Tzaru. Vyskúšajte túto metódu, nemusíte vytvárať poéziu, stačí nechať plynúť svoje podvedomie. Ukážka je súčasťou knihy Princíp hry v slovenskej poézii.

 

Anekdota

obri dažďa sviežosť leta

och hĺbky prázdnych trblietaní

vždy idem a pokúšam sa o najistejšie pády

či nie som ten čo sa diaľky vidí žiť a hynúť

 

tak idem listujúc krajinami na pokračovanie

mučiaci mučený verný

z mŕtveho dreva z mäsa zeme

s nedobrým osudom vytrvalo

až k budúcej zastávke

 

som kôň a rieka som

zle pokračujem predsa žijem

 

Štraus, F., Moravčík, Š. Princíp hry v slovenskej poézii. Martin: Matica slovenská, 2001.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.

DOMOV

Prišla učiť angličtinu, takmer pre políciu nedostala víza

Pred cudzineckou políciou ľudia čakajú hodiny, často aj v noci.


Už ste čítali?